Aktualności od 2008 do czerwca 2009

Zmiana wzorów umów o dofinansowanie

17 czerwca 2009 r. nastąpiła zmiana wzorów umów o dofinansowanie, które zastąpiły poprzednio widniejące wzory umów. Do wzorów zostały wprowadzone zmiany  w celu wyeliminowania  nieścisłości i wątpliwości interpretacyjnych. Wykaz wszystkich zmian wraz z uzasadnieniem ich wprowadzenia zostały zamieszczone w Tabeli zmian wzorów umów o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko priorytety I-XIII (pobierz plik )

Nowy wzór umowy dostępny jest na stronie: http://www.pois.gov.pl/Dokumenty/Wzorydokumentow/Strony/Wzorydokumentow.aspx#zakladka=2


Biuletyn Programu Infrastruktura i Środowisko

 

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego - Instytucja Zarządzająca PO IiŚ opublikowało na swoich stronach internetowych pierwszy numer Biuletynu Programu Infrastruktura i Środowisko. Materiał ten jest pomocny dla wnioskodawców i przyszłych beneficjentów. Zapraszamy do lektury.


Zakończono ocenę wniosków w ramach konkursu nr 5/PO IiŚ/1.1/04/2009

Informujemy, że Zespół ds. oceny projektów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakończył ocenę wniosków złożonych w ramach konkursu nr 5/PO IiŚ/1.1/04/2009 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W ramach konkursu dofinansowanie mogły uzyskać projekty z zakresu Priorytetu I – Gospodarka wodno-ściekowa, działanie 1.1 – Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM.
Zespół ds. oceny projektów pozytywnie ocenił projekt: „Budowa kanalizacji sanitarnej w Gminie Jaworze” – Wnioskodawca Gmina Jaworze. Projekt uzyskując 37 pkt., spełnił warunek pozwalający na skierowanie go do oceny merytorycznej II stopnia, która dokonywana jest na poziomie krajowym. Ministerstwo Środowiska, jako Instytucja Pośrednicząca podejmie ostateczną decyzję w sprawie jego dofinansowania.


Stanowisko Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w sprawie VAT-u

Informujemy, iż zgodnie ze stanowiskiem MRR, dla potrzeb identyfikacji dużego projektu (w rozumieniu art. 39 rozporządzenia Rady (WE ) nr 1083/2006), VAT podlegający odzyskaniu wliczany jest do kosztu całkowitego. Kwotę tą należy wskazać w tabeli w punkcie H.1 formularza wniosku.

Ze względu na to, że obowiązująca obecnie wersja „Instrukcji do wypełniania formularza wniosku o dofinansowanie w ramach POIiŚ” nie uwzględnia tego wymogu, MRR - Instytucja Zarządzająca POIiŚ umieściło na swojej stronie internetowej pod adresem http://www.pois.gov.pl/Dokumenty/Wzorydokumentow/Strony/Wzorydokumentow.aspx komunikat, który koryguje odpowiednie zapisy „Instrukcji”. Dodatkowo komunikat zawiera informację o zasadach identyfikacji dużego projektu, zgodnie z „Wytycznymi w zakresie wybranych zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód”.


Lista rankingowa (IV konkurs) 



Ministerstwo Środowiska (Instytucja Pośrednicząca Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) ogłosiło listę rankingową wniosków złożonych w ramach IV konkursu zamkniętego nr 4/POIiŚ/1.1/02/2009, działanie 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM. 

Na liście znalazły się projekty z terenu całego kraju, które były składane, a następnie oceniane przez Instytucje Wdrażające, tj.: 

  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dokonywał oceny projektów o koszcie całkowitym powyżej 25 mln euro, 

  • wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w przypadku projektów o koszcie całkowitym do 25 mln euro. 

W rankingu uwzględniono jeden projekt z terenu województwa śląskiego, który był oceniany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach:

  • "Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gminy Konopiska" – Wnioskodawca Gmina Konopiska – miejsce nr 19 na liście 

Na liście znalazły się również dwa projekty z województwa śląskiego, których oceny dokonywał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

  • „Porządkowanie gospodarki ściekowej Gminy Knurów - budowa i przebudowa systemów kanalizacyjnych” – Wnioskodawca Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. – miejsce nr 3 na liście,

  • „Ochrona wód dorzecza Górnej Odry w zlewni oczyszczalni ścieków Karkoszka II w Wodzisławiu Śląskim” – Wnioskodawca Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Wodzisławiu Śląskim – nr 9 na liście.

Pobierz plik


Podpisano umowę o dofinansowanie z PO IiŚ 

4 czerwca w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach odbyło się spotkanie z przedstawicielami władz trzech gmin województwa śląskiego, których wnioski o dofinansowanie ich projektów z środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” przeszły ostatnio pozytywnie ocenę dokonaną przez Ministerstwo Środowiska i WFOŚiGW w Katowicach. 

czytaj więcej


Wymiana opinii na temat PO IiŚ

28 i 29 maja w Częstochowie spotkali się przedstawiciele wojewódzkich funduszy ochrony środowiska z Wrocławia, Katowic, Opola, Krakowa, Lublina, Kielc i Łodzi na co dzień zajmujący się realizacją zadań wynikających z obowiązków Instytucji Wdrażających i Pośredniczących Program Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”. Do spotkania doszło w wyniku inicjatywy WFOŚiGW w Katowicach aby specjalistom odpowiedzialnym za ocenę, przygotowanie i monitorowanie umów z beneficjentami ubiegającymi się o unijne środki, umożliwić wymianę doświadczeń związanych z wdrażaniem programu operacyjnego, zwłaszcza w zakresie redagowania umów z beneficjentami zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Środowiska. 
Uczestnicząca w spotkaniu w Częstochowie Gabriela Lenartowicz – Prezes Zarządu WFOŚiGW w Katowicach stwierdziła, że tego rodzaju robocze konfrontacje opinii, stanowisk i doświadczeń przyczynią się z pewnością do lepszej, szybszej oraz skuteczniejszej współpracy z beneficjentami po to, aby móc wykorzystać jak najwięcej unijnych środków. W tym celu też uruchomione będzie wkrótce internetowe forum wojewódzkich funduszy jako stałe narzędzie wymiany doświadczeń i okazja do omawiania bieżących zagadnień lub problemów związanych z realizacją PO IiŚ. Niezależnie od tego już zapowiedziano zorganizowanie w Częstochowie kolejnego tego typu spotkania.


Zakończono ocenę wniosków w ramach konkursu nr 4/PO IiŚ/1.1/02/2009

Informujemy, że Zespół ds. oceny projektów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakończył ocenę wniosków złożonych w ramach konkursu nr 4/PO IiŚ/1.1/02/2009 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach konkursu dofinansowanie mogły uzyskać projekty z zakresu Priorytetu I – Gospodarka wodno-ściekowa, działanie 1.1 – Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM.

Zespół ds. oceny projektów pozytywnie ocenił projekt: „Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie gminy Konopiska” – Wnioskodawca Gmina Konopiska. Projekt uzyskując 37 pkt., spełnił warunek pozwalający na skierowanie go do oceny merytorycznej II stopnia, która dokonywana jest na poziomie krajowym. Ministerstwo Środowiska, jako Instytucja Pośrednicząca podejmie ostateczną decyzję w sprawie jego dofinansowania.


Stosowanie logo PO IiŚ oraz flagi Unii Europejskiej

Uprzejmie informujemy, iż zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego obowiązek stosowania logo PO IiŚ oraz flagi Unii Europejskiej pojawia się od momentu podpisania umowy o dofinansowanie. Dopuszczalne jest stosowanie tych znaków również przed podpisaniem umowy przy jednoczesnym poinformowaniu, że projekt jest dopiero na etapie ubiegania się o dofinansowanie w ramach PO IiŚ.


Stanowisko Instytucji Zarządzającej 

w sprawie stosowania Warunków Kontraktowych FIDIC oraz niektórych klauzul umownych w projektach finansowanych ze środków Funduszu Spójności oraz Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - pobierz plik


Aktualizacja wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

12 maja 2009 r. Minister Rozwoju Regionalnego, Elżbieta Bieńkowska, zatwierdziła aktualizację Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Wytyczne obowiązują od 13 maja 2009 r.

Zaktualizowane Wytyczne wprowadzają udogodnienia dla beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko w zakresie:

  • dopuszczalności kwalifikowania płatności gotówkowych;
  • dokonywania płatności zaliczkowych przez beneficjentów na rzecz wykonawców;
  • kwalifikowania VAT rozliczanego kluczem powierzchniowym;
  • ograniczenia stosowania wymogu formy pisemnej przy zawieraniu umów;
  • skrócenia okresu trwałości dla projektów inwestycyjnych realizowanych przez MŚP z 5 do 3 lat;
  • nabycia nieruchomości, w tym umożliwiające kwalifikowanie wydatków na nabycie nieruchomości zabudowanej i wyburzenie budynków, na odszkodowania w związku z realizacją inwestycji celu publicznego, na nabycie prawa użytkowania wieczystego na rynku wtórnym;
  • rozszerzenia dopuszczalności stosowania leasingu, w tym umożliwienie wskazania leasingodawcy jako podmiotu upoważnionego do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych;
  • warunków kwalifikowania wydatków poniesionych na ubezpieczenia i gwarancje bankowe;
  • przygotowania dokumentacji oraz realizacji prac „siłami własnymi” beneficjenta;
  • określania trybu wyboru wykonawcy (ułatwienie m.in. w postaci graficznego przedstawienia ścieżki postępowania);
  • warunków stosowania aktualizacji Wytycznych oraz uzyskiwania opinii nt. kwalifikowalności wydatków;
  • kwalifikowania wydatków w przypadku cross-financingu.

Pragniemy zwrócić szczególną uwagę na zapisy dotyczące ponoszenia i dokumentowania wydatków zgodnie z obowiązującym prawem polskim oraz prawem wspólnotowym (Podrozdział 5.5 zaktualizowanych wytycznych - Zgodność z przepisami prawa). Wymogi określone w tym podrozdziale dotyczące m.in. zawierania umów z zachowaniem formy pisemnej, dokumentowania rozeznania rynku, przechowywania kopii zapytań ofertowych i ofert powinny zostać wprowadzone przez beneficjentów do wewnętrznych procedur dotyczących udzielania zamówień publicznych.

Wytyczne zostały umieszczone na stronie www.poiis.gov.plw dziale Wytyczne obowiązujące


Opublikowano nową wersję Szczegółowego opisu priorytetów Programu Infrastruktura i Środowisko wraz z załącznikiem nr 2.

Minister Rozwoju Regionalnego Elżbieta Bieńkowska zatwierdziła nową wersję Szczegółowego opisu priorytetów Programu Infrastruktura i Środowisko wraz załącznikiem nr 2 Organizacja systemu oceny i wyboru projektów w ramach POIiŚ. Dokument obowiązuje od 13 maja 2009 r. Główne zmiany przyjęte w nowej wersji Szczegółowego opisu priorytetów POIiŚ (wersja 3.1) dotyczą:

  • aktualizacji w zakresie trybu oceny wniosków o dofinansowanie dla poszczególnych działań (możliwość podpisania umowy o dofinansowanie przed zatwierdzeniem przez KE, instytucje właściwe w procedurze odwoławczej), 
  • aktualizacji w zakresie wyjaśnień dla projektów generujących dochód (zmiana rozporządzenia 1083/2006 wyłączająca projekty do 1 mln euro i wejście w życie nowych polskich wytycznych od 15 stycznia 2009 r.), 
  • aktualizacji informacji na temat trybu wyboru projektów stosowanego w poszczególnych działaniach, 
  • wprowadzenia nowego typu projektu (prace przygotowawcze) dla działania 3.1 „Retencjonowanie wody i zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego”, 
  • doprecyzowania i aktualizacji innych zapisów (programy pomocy publicznej, nazwy departamentów itp.). 

W przypadku załącznika nr 2 do Szczegółowego opisu priorytetów POIiŚ pt. Organizacja systemu oceny i wyboru projektów w ramach POIiŚ zmiany dotyczą:

  • optymalizacji zasad oceny projektów (rozszerzenie możliwości łączenia poszczególnych etapów oceny, modyfikacja zapisów odnoszących się do czasu przeznaczonego na ocenę i uzupełnianie wniosków przez beneficjenta), 
  • dostosowania zapisów procedury odwoławczej do ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności (Dz. U. z dnia 5 grudnia 2008 r.), 
  • zwiększenia czytelności procedur poprzez doprecyzowanie i wyeliminowanie powtarzających się zapisów. 


Pobierz pliki:

Szczegółowy opis priorytetów Programu Infrastruktura i Środowisko - wersja 3.1 
Załącznik nr 2: Organizacja systemu oceny i wyboru projektów w ramach POIiŚ 


Wyniki V naboru wniosków w ramach PO IiŚ

30 kwietnia br. upłynął termin składania wniosków w ogólnopolskim konkursie o dofinansowanie inwestycji proekologicznych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Konkurs dotyczy projektów inwestycyjnych z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (działanie 1.1.), gospodarki odpadami (działanie 2.1) oraz zamierzeń w zakresie ochrony powierzchni ziemi (działanie 2.2.).

Do katowickiego Funduszu wpłynął jeden wniosek na realizację inwestycji z zakresu gospodarki wodno-ściekowej w Gminie Jaworze na łączną kwotę ponad 35 mln zł.

Teraz Zespół ds. oceny projektów w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dokona jego oceny pod względem formalnym i merytorycznym I stopnia, a następnie przekaże do Ministerstwa Środowiska - Instytucji Pośredniczącej. Fundusz ma na to 15 dni roboczych, ale termin ten może się przedłużyć w przypadku konieczności uzyskania wyjaśnień. Kolejny konkurs będzie ogłoszony przez Ministerstwo Środowiska.


Stanowisko MRR w sprawie  sposobu opisywania faktur lub dokumentów księgowych

Informujemy, że zgodnie ze stanowiskiem Ministra Rozwoju Regionalnego możliwe jest stosowanie uproszczonego sposobu opisywania faktur lub dokumentów księgowych o równoważnej wartości dowodowej oraz ograniczenie zakresu danych podawanych w dokumentach potwierdzających poniesienie wydatku, zgodnie z zasadami określonymi w załączniku.

Powyższe uproszczenie wyłącza, od 20 kwietnia 2009 r., obowiązek stosowania zasad określonych w tym zakresie w obowiązujących Wytycznych w zakresie sprawozdawczości  PO Infrastruktura i Środowisko.  Wspomniane zmiany znajdą odzwierciedlenie w treści Wytycznych.. w przypadku kolejnej ich aktualizacji.

Pobierz plik


Umowa o pomocy technicznej

17 kwietnia w Warszawie podpisano umowę pomiędzy Ministerstwem Środowiska jako Instytucją Pośredniczącą dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Katowicach, będącym Instytucją Wdrażającą (Pośredniczącą II stopnia) o dofinansowaniu Rocznego Planu Działań w sektorze środowisko o numerze 2 w ramach działań 15.1 i 15.2 priorytetu XV Pomoc Techniczna – Fundusz Spójności PO IiŚ 2007-2013.

Zgodnie z umową Fundusz otrzyma ze środków Unii Europejskiej refundację części kosztów operacyjnych poniesionych na realizację PO IiŚ w województwie śląskim.


Wytyczne w zakresie gospodarki odpadami

Informujemy, że na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska zamieszczone są:

Wyżej wymienione wytyczne mogą stanowić pomoc w przygotowaniu i ocenie projektów z zakresu gospodarki odpadami zgłaszanych do dofinansowania ze środków UE oraz przy udzielaniu dotacji lub innych form pomocy finansowej ze środków krajowych.


Szkolenie dla potencjalnych beneficjentów I i II osi PO IiŚ

Ministerstwo Środowiska zaprasza potencjalnych beneficjentów I i II osi priorytetowej PO IiŚ realizujących projekty z zakresu gospodarki wodno – ściekowej w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM, kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych, a także projekty z zakresu przywracania terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrony brzegów morskich, na szkolenie dotyczące przygotowania wniosków.

zobacz więcej


Zaproszenie na konsultacje dla potencjalnych beneficjentów PO IiŚ

Do obowiązków Funduszu jako Instytucji Pośredniczącej II Stopnia należy przyjmowanie i ocena wniosków w ramach konkursów ogłaszanych przez Ministerstwo Środowiska. Informacje o aktualnych konkursach są publikowane w prasie regionalnej oraz na stronie internetowej: www.wfosigw.katowice.pl.
Serdecznie zapraszamy do indywidualnych konsultacji z ekspertami WFOŚiGW, w czasie których będzie można przeanalizować przygotowany projekt.
Zainteresowanych konsultacjami proszę o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie go pocztą elektroniczną do 17 kwietnia 2009 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub faksem na nr 032-251 04 06.
Skontaktujemy się z Państwem w celu ustalenia dogodnego terminu spotkania.

czytaj więcej


Informacja dot. dużych projektów w ramach działania 1.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

Przedstawiamy opracowany przez Komisję Europejską wzór tabeli charakteryzującej aglomerację, w ramach której realizowany jest duży projekt.

Zgodnie ze stanowiskiem Komisji, tabelę należy załączyć do dokumentacji dla wszystkich projektów dużych z zakresu gospodarki wodno-ściekowej ubiegających się o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wzór tabeli - do pobrania


Najczęściej popełnianie błędy w dokumentacji aplikacyjnej.

Informujemy, że na stronie www.ekoportal.pl w zakładce Konkursy Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko została zamieszczona informacja dotycząca najczęściej popełnianych błędów przy wypełnianiu dokumentacji aplikacyjnej składanej w ramach konkursów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zachęcamy do zapoznania się z nią - czytaj


Konkursy w ramach V osi priorytetowej PO IiŚ

Informujemy, że Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych - instytucja wdrażająca V priorytet Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ogłasza konkursy na projekty z zakresu ochrony przyrody na obszarach chronionych i kształtowania postaw ekologicznych o wartości projektu powyżej 400 tys. zł.

  • Konkurs 1/2009 Działanie 5.4.1. Ogólnopolskie lub ponadregionalne działania edukacyjne, kampanie informacyjno-promocyjne, imprezy masowe oraz konkursy i festiwale ekologiczne.
  • Konkurs 2/2009 Działanie 5.1.2. Ochrona gatunków ex situ, ochrona zasobów genowych oraz budowa centrów rehabilitacji zwierząt.

Pismo CKPŚ - czytaj
Harmonogram konkursów w 2009 roku - pobierz plik


Terminy podpisywania umów o dofinansowanie

Informujemy, że Ministerstwo Środowiska (IP) ustaliło następujące terminy na podpisanie umów o dofinansowanie w ramach I-V osi priorytetowej PO IiŚ:

  • w przypadku wydania przez IP potwierdzenia przyznania dofinansowania bez jakichkolwiek dodatkowych warunków – 30 dni kalendarzowych od dnia otrzymania przez Wojewódzki Fundusz (IW) informacji o przyznaniu dofinansowania,
  • w przypadku wydania przez IP warunkowego potwierdzenia przyznania dofinansowania - 60 dni kalendarzowych od dnia otrzymania przez IW informacji o przyznaniu dofinansowania.
    W uzasadnionych przypadkach, termin ten będzie mógł ulec wydłużeniu zgodnie z zapisem w Załączniku nr 2 do Szczegółowego Opisu Priorytetów PO IiŚ.

Kwalifikowalność podatku od towarów i usług

W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.11.2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nastąpiła zmiana zasad kwalifikowania podatku w projektach realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Pismo Ministerstwa Rozwoju Regionalnego - pobierz plik


Lista rankingowa (III konkurs)

Ministerstwo Środowiska (Instytucja Pośrednicząca Programu Operacyjnego Infrastruktura
i Środowisko) ogłosiło listę rankingową wniosków złożonych w ramach III konkursu zamkniętego nr 3/POIiŚ/1.1/11/2008, działanie 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM.

Na liście znalazły się projekty z terenu całego kraju, które były składane, a następnie oceniane przez Instytucje Wdrażające, tj.:

  • Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dokonywał oceny projektów o koszcie całkowitym powyżej 25 mln euro,

  • wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w przypadku projektów
    o koszcie całkowitym do 25 mln euro.

W rankingu uwzględniono trzy projekty z terenu województwa śląskiego, które były oceniane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach:

  •  "Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Myszków - etap I i II" – Wnioskodawca Miasto Myszków – miejsce nr 6 na liście,

  •  "Budowa systemu kanalizacji w Gminie Łaziska Górne" – Wnioskodawca Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. – miejsce nr 9 na liście,

  •  "Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Wisła - etap III" – Wnioskodawca Miasto Wisła – miejsce nr 25 na liście.

pobierz plik


Wytyczne w zakresie sprawozdawczości PO IiŚ.

 

Informujemy, że 24 lutego 2009 r. weszły w życie Wytyczne w zakresie sprawozdawczości POIiŚ (z dniem publikacji w Monitorze Polskim - M.P. nr 11, poz. 140 z 24 lutego 2009 r.).

Wytyczne są dostępne na stronach internetowych administrowanych przez MRR:

- www.mrr.gov.pl – w zakładce Obowiązujące wytyczne MRR;

- www.pois.gov.pl – w zakładce Dokumenty i wytyczne;

- http://bip.mrr.gov.pl – w zakładce Fundusze UE Dokumenty.
 


Napłynęły wnioski na IV konkurs w ramach PO IiŚ

27 lutego br. upłynął termin składania wniosków w ogólnopolskim konkursie o dofinansowanie inwestycji proekologicznych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Konkurs dotyczy projektów inwestycyjnych z zakresu gospodarki wodno-ściekowej (działanie 1.1.), gospodarki odpadami (działanie 2.1) oraz zamierzeń w zakresie ochrony powierzchni ziemi (działanie 2.2.).


Do katowickiego Funduszu wpłynęły 3 wnioski dotyczące realizacji inwestycji w województwie śląskim z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na łączną kwotę ponad 77 mln zł.

Teraz Zespół ds. oceny projektów w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dokona oceny tych wniosków pod względem formalnym i merytorycznym I stopnia, a następnie przekaże je do Ministerstwa Środowiska - Instytucji Pośredniczącej. Fundusz ma na to 35 dni roboczych, ale termin ten może się przedłużyć w przypadku konieczności uzyskania wyjaśnień od wnioskodawców. Kolejny taki konkurs będzie ogłoszony przez Ministerstwo Środowiska – pobierz plik.


Wzór umowy o dofinansowanie

Informujemy, że zatwierdzony został wzór umowy o dofinansowanie dla I - III osi priorytetowej PO IiŚ.


wzór umowy - pobierz plik


Nowelizacja rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych

12 lutego 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego zmieniające rozporządzenie w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych. Celem rozporządzenia jest wprowadzenie rozwiązań umożliwiających bardziej efektywne i skuteczne wydatkowanie środków wspólnotowych i krajowych służących realizacji Narodowej Strategii Spójności 2007-2013, który to cel wpisuje się w założenia przedstawionego przez Radę Ministrów RP Planu Stabilności i Rozwoju.

Osiągnięcie wspomnianego celu będzie możliwe dzięki:

  1. wprowadzeniu przepisu rozwiewającego istniejące wątpliwości odnośnie sposobu wykorzystania środków dotacji rozwojowej zasilających instrumenty inżynierii finansowej (tj. fundusze podwyższonego ryzyka, fundusze gwarancyjne i fundusze pożyczkowe oraz fundusze na rzecz rozwoju obszarów miejskich), o których mowa w art. 44 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006. Zgodnie z dodanym przepisem, w przypadku powyższych instrumentów wykorzystanie dotacji rozwojowej następuje z chwilą przekazania dotacji na utworzenie lub wniesienie wkładu lub przekazanie środków w zarząd do wspomnianych funduszy lub funduszy powierniczych;
  2. wyliczenie kwoty stanowiącej tę część dofinansowania, która odpowiada zaangażowaniu środków wspólnotowych, dokonywane będzie na poziomie projektu, a nie działania czy priorytetu, jak wskazują dotychczasowe przepisy;
  3. modyfikacji przepisów umożliwiającej szersze stosowanie zaliczek dla beneficjentów;
  4. podwyższenie wartości progu, poniżej którego możliwie jest ustanowienie zabezpieczenia w formie weksla in blanco z 1 mln zł do 4 mln zł.

Proponowane zmiany są korzystne dla beneficjentów programów operacyjnych i przyczynią się do poprawy stopnia absorpcji środków wspólnotowych dzięki przyspieszeniu inwestycji realizowanych z udziałem wspomnianych środków.

Pobierz pliki:

  1. Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 10 lutego 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych (Dz.U. 2009 nr 23 poz. 140)
  2. Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 7 września 2007 r. w sprawie wydatków związanych z realizacją programów operacyjnych - tekst ujednolicony
  3. Podstawowe założenia zaliczkowego finansowania projektów w ramach programów operacyjnych

Zakończono ocenę wniosków w ramach konkursu nr 3/PO IiŚ/1.1/11/2008

Informujemy, że Zespół ds. oceny projektów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakończył ocenę wniosków złożonych
w trybie konkursowym w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W ramach tego konkursu dofinansowanie mogły uzyskać projekty z zakresu Priorytetu I – Gospodarka wodno-ściekowa, działanie 1.1 – Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM.

Do kolejnego etapu oceny, tj. oceny merytorycznej II stopnia, która dokonywana jest na poziomie krajowym zostały przekazane projekty, które uzyskały co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów, tj. 36,6 pkt. Ministerstwo Środowiska, jako Instytucja Pośrednicząca podejmie ostateczną decyzję w sprawie dofinansowania projektów.

Wykaz projektów złożonych w ramach konkursu nr 3/PO IiŚ/1.1/11/2008, które pozytywnie przeszły etapy oceny (formalna i merytoryczna I stopnia) - czytaj



Zaproszenie na seminarium Banku Światowego oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego 

 

19 lutego 2009 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego oraz Bank Światowy będą gospodarzami seminarium dotyczącego polityki regionalnej. Seminarium będzie poświęcone dyskusji nad wnioskami z raportu Banku Światowego zatytułowanego World Development Report 2009 – Reshaping Economic Geography oraz ich wykorzystaniem na potrzeby polityki regionalnej w Polsce, zwłaszcza w kontekście prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego prac mających na celu identyfikację obszarów strategicznej interwencji i zaprojektowanie odpowiednich mechanizmów wspierania.

 

Seminarium będzie również okazją do odniesienia się do rekomendacji w zakresie modelu i celów polityki regionalnej sformułowanych w dokumentach analitycznych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) poświęconych rozwojowi polityk terytorialnych (m.in. Regions at a Glance 2008, Policy i Background Reports). W drugiej części seminarium odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli środowiska akademickiego oraz władz samorządowych, której głównym celem będzie wymiana poglądów m.in. na temat podejścia polityki regionalnej do kwestii zróżnicowań międzyregionalnych, barier w wykorzystywaniu regionalnych potencjałów rozwojowych oraz adekwatnych kryteriów udzielania wsparcia zidentyfikowanym obszarom problemowym.

 

Osoby zainteresowane udziałem w seminarium prosimy o kontakt na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (tel.: 22 461 36 41).

O udziale w seminarium decyduje kolejność zgłoszeń. Liczba miejsc jest ograniczona. Warszawa, siedziba MRR, ul. Wspólna 2/4, sala 5114, godz. 9.00-14.30
 


Szkolenie dla beneficjentów

Uprzejmie informujemy, że Departament Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w Ministerstwie Środowiska organizuje szkolenie dla potencjalnych beneficjentów priorytetu I Gospodarka wodno-ściekowa PO IiŚ, które odbędzie się w dniach 12-13 lutego br. w hotelu Kyriad Prestige w Warszawie.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Ministerstwo Środowiska nie pokrywa jednak kosztów transportu oraz zakwaterowania. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. W ramach jednego projektu można zgłosić maksymalnie 2 osoby.  Ministerstwo Środowiska zastrzega sobie prawo do weryfikacji listy uczestników.
Osoby zainteresowane szkoleniem powinny przesłać formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej www.ekoportal.pl w zakładce Fundusze UE/szkolenia i konferencje) do dnia 9 lutego br. do Departamentu PO IiŚ na numer (022) 57-92-629 lub na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Za szczegółowe ustalenia odnośnie szkolenia odpowiada Pani Iwona Burakowska z Departamentu PO IiŚ (Tel. 022 822-49-35).



Zakończyła się kolejna aktualizacja listy projektów indywidualnych (kluczowych) do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obecnie na liście znajduje się 320 projektów o orientacyjnej całkowitej wartości ok. 172,82 mld złotych. Szacunkowa wartość dofinansowania tych projektów to blisko 102,24 mld złotych.

Projekty indywidualne to najważniejsze inwestycje, które w najbliższych latach mają szansę na otrzymanie dofinansowania ze środków unijnych bez konieczności udziału w konkursie. Stanowią przedsięwzięcia o strategicznym znaczeniu, których wdrożenie w istotny sposób przyczynia się do przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju.

Dlaczego aktualizuje się listę projektów indywidualnych?

Celem obecnej (i ewentualnie następnych) aktualizacji jest przegląd stanu przygotowań projektów. W przypadku niedotrzymania przez beneficjentów terminów dotyczących kompletowania niezbędnej dokumentacji, projekt może zostać usunięty z listy, zaś na jego miejscu może znaleźć się inny, bądź też przypisane środki mogą być uwolnione na postępowania konkursowe.

Wyniki aktualizacji listy projektów indywidualnych - zmiany w projektach, dla których WFOŚiGW w Katowicach jest Instytucją Pośredniczącą II Stopnia - czytaj

Projekty z województwa śląskiego na liście projektów indywidualnych - I i II oś priorytetowa - czytaj


Zapraszamy do zapoznania się z aktualną listą projektów indywidualnych:
Lista projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (aktualizacja 30 stycznia 2009 r.)
 


Nowelizacja Wytycznych w zakresie wybranych zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód

Zakończony został proces zmiany Wytycznych w zakresie wybranych zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód. Wprowadzone zmiany wynikają m.in. z rozporządzenia Rady (WE) nr 1341/2008 z 18 grudnia 2008 r., zmieniającego zapisy art. 55 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006, ograniczającego jego stosowanie wyłącznie do operacji współfinansowanych przez EFRR lub Fundusz Spójności, których całkowity koszt przekracza 1 mln EUR.

Ponadto, dostosowano Wytyczne do uzyskanych od Komisji Europejskiej interpretacji zapisów art. 55 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 oraz uporządkowano wewnętrzną strukturę Wytycznych i doprecyzowano stosowane w nich pojęcia. Wprowadzone zmiany uwzględniają również znaczną część uwag zgłoszonych w ramach konsultacji zewnętrznych.

Z Wytycznych wyłączono dotychczasowy Rozdział 11 Wytyczne do przygotowania inwestycji w zakresie środowiska współfinansowanych przez Fundusz Spójności i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w latach 2007-2013. Funkcjonować będzie on jako odrębne wytyczne przygotowane przez Inicjatywę JASPERS. Podstawą do stosowania wytycznych JASPERS jest zapis rozdziału 10 pkt 2 Wytycznych horyzontalnych.

Przejdź do strony z dokumentem


Ministerstwo Środowiska

Instytucja Pośrednicząca dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ogłasza nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie z Funduszu Spójności projektów w ramach:

  • Priorytetu I – Gospodarka wodno-ściekowa, działanie 1.1. – Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM (konkurs nr 4/POIiŚ/1.1/02/2009)

  • Priorytetu II – Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, działanie 2.1 – Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi ze szczególnym uwzględnieniem odpadów niebezpiecznych (konkurs 2/PO IiŚ/2.1/02/2009), działanie 2.2 – Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich (konkurs nr 3/POIiŚ/2.2/02/2009)

czytaj więcej


Zmiana rozporządzenia Rady WE nr 1083/2006 w zakresie stosowania art. 55 – projekty generujące dochód

24 grudnia 2008 r. w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich opublikowane zostało, oczekiwane przez Państwa Członkowskie, Rozporządzenie Rady (WE) nr 1341/2008 z dnia 18 grudnia 2008 r. zmieniająceRozporządzenie (WE) nr 1083/2006 ustanawiające przepisy ogólne dotyczące Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności w odniesieniu do niektórych projektów generujących dochody.

Zmiana art. 55 rozporządzenia Rady (WE) nr 1083/2006 regulującego kwestie projektów generujących dochód wprowadzona tym rozporządzeniem jest wynikiem postulatów zgłaszanych od dłuższego czasu Komisji Europejskiej przez Państwa Członkowskie, w tym przez stronę polską, dotyczących konieczności złagodzenia obciążeń dla beneficjentów i kosztów administracyjnych wynikających z obowiązku stosowania tego artykułu.

W wyniku wprowadzonych zmian
obowiązek badania tzw. luki w finansowaniu i ewentualnego obniżania dofinansowania, a także monitorowania generowanego dochodu został ograniczony do projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego lub Funduszu Spójności, których całkowity koszt przekracza 1 mln euro.

Powyższe zmiany znajdą swoje odzwierciedlenie w nowelizowanych w chwili obecnej Wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie wybranych zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód.
 


Informujemy, iż 8 grudnia 2008 r. zakończył się proces konsultacji społecznych propozycji nowych projektów zgłoszonych do umieszczenia na Liście projektów indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko. Wszystkie opinie, propozycje i uwagi zgłoszone przez uczestników konsultacji społecznych zostały przekazane do Instytucji Pośredniczących i w chwili obecnej trwa proces ich rozpatrywania.

 

Z przebiegu procesu konsultacji społecznych przygotowane zostało szczegółowe sprawozdanie. W celu zapoznania się ze sprawozdaniem prosimy o pobranie dokumentu Sprawozdanie z konsultacji społecznych propozycji nowych projektów do umieszczenia na Liście projektów indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko

 

Do niniejszego sprawozdania załączone zostało tabelaryczne zestawienie wszystkich uwag zgłoszonych przez uczestników procesu konsultacji społecznych. W celu zapoznania się z zestawieniem uwag prosimy o pobranie dokumentu Zestawienie uwag z konsultacji społecznych propozycji nowych projektów do umieszczenia na Liście projektów indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko 

 

Po przekazaniu przez Instytucje Pośredniczące swoich stanowisk do uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych, niniejsze sprawozdanie zostanie uzupełnione w II połowie stycznia 2009 r. o te informacje i następnie zamieszczone na stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego jako II część sprawozdania z przebiegu procesu konsultacji społecznych propozycji nowych projektów zgłoszonych do umieszczenia na Liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Informacje przekazane przez Instytucje Pośredniczące będą stanowić odpowiedź na każdą indywidualną uwagę zgłoszoną w toku konsultacji wraz ze stanowiskiem ewentualnej realizacji zgłoszonych propozycji projektów ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko.

 

Po zakończeniu procesu rozpatrywania uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych Instytucje Pośredniczące przedstawią do połowy stycznia 2009 r. propozycję zaktualizowanej listy projektów indywidualnych uwzględniającą wyniki przeprowadzonych konsultacji, a także propozycje zmian w stosunku do projektów umieszczonych na obecnie obowiązującej liście. Decyzję o ostatecznym kształcie zaktualizowanej Listy projektów indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko podejmie Minister Rozwoju Regionalnego. Nowa lista zostanie ogłoszona nie później niż do końca stycznia 2009 roku.
 


Interpretacja kryteriów formalnych i merytorycznych

 

Ministerstwo Środowiska pełniące rolę Instytucji Pośredniczącej Programu Operacyjnego ,Infrastruktura i Środowisko' zaprezentowało interpretację kryteriów formalnych i merytorycznych.

Informacje mają szczególne znaczenie dla podmiotów przygotowujących projekty do złożenia wniosków o dofinansowanie w ramach PO IiŚ. Niezbędne jest aby przed wypełnianiem dokumentów aplikacyjnych zapoznać się z interpretacją kryteriów przedstawionych przez Ministerstwo Środowiska.

 

Pobierz plik: Interpretacja kryteriów
 

Piąta lista ekspertów

 

Minister Rozwoju Regionalnego, działając na podstawie § 6 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 21 maja 2007 r. w sprawie ekspertów powoływanych w celu rzetelnej i bezstronnej oceny projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych (Dz. U. nr 93, poz. 626), opublikowała listę ekspertów powołanych w ramach następujących dziedzin piątego naboru:

 

1.       Rzeczoznawstwo majątkowe – wycena nieruchomości;

2.       Działalność inwestycyjna przedsiębiorstw w tym eko-inwestycje;

3.       Wsparcie pośrednie przedsiębiorstw (m.in. inkubatory przedsiębiorstw, klastry, transfer wiedzy, parki przemysłowe, technologiczne, naukowo-technologiczne);

4.       Regionalne strategie innowacyjne;

5.       Infrastruktura B+R;

6.       Społeczeństwo informacyjne;

7.       Infrastruktura turystyczna w tym kongresowa i targowa;

8.       Infrastruktura kultury;

9.       Informacja i promocja;

10.     Transport kolejowy;

11.     Współpraca ponadnarodowa w obszarze kapitału ludzkiego;

12.     Funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia.

 

Eksperci zostali powołani na okres od 5 grudnia 2008 r. do 5 grudnia 2013 r.

 

Pobierz plik:

Lista ekspertów – V nabór   

Lista wszystkich ekspertów
 


Warunkowa akceptacja projektów

 

Informujemy, że Komisja Europejska zaakceptowała możliwość warunkowej akceptacji projektów przewidzianych do dofinansowania ze środków PO IiŚ, dla których nie została zakończona procedura Oceny Oddziaływania na Środowisko. Dotyczy to zarówno projektów realizowanych według warunków określonych w Żółtej oraz Czerwonej Książce FIDIC (lub równoważnej).

 

Pobierz: pismo Komisji Europejskiej
 


Lista rankingowa (II konkurs)

Ministerstwo Środowiska (Instytucja Pośrednicząca Programu Operacyjnego Infrastruktura
i Środowisko) ogłosiło listę rankingową wniosków złożonych w ramach II konkursu nr 2/POIiŚ/1.1/08/2008, działanie 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM oraz I konkursu nr 1/POIiŚ/2.2/08/2008, działanie 2.2 Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich - lista obejmuje projekty po ocenie merytorycznej I stopnia.
Na liście znalazły się projekty z terenu całego kraju, które były składane, a następnie oceniane przez Instytucje Wdrażające, tj.:
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dokonywał oceny projektów o koszcie całkowitym powyżej 25 mln euro,
- wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, w przypadku projektów
o koszcie całkowitym do 25 mln euro.

W rankingu uwzględniono dwa projekty z terenu województwa śląskiego, które były oceniane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach:
- pierwsze miejsce w rankingu zajął projekt "Kanalizacja sanitarna wraz
z oczyszczalnią ścieków w Gminie Gierałtowice" realizowany przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Przyszowicach,
- na siódmym miejscu znalazł się projekt "Budowa kanalizacji sanitarnej w Brzezinach Nowych, Brzezinach Kolonii, Sobuczynie i we Wrzosowej" realizowany przez Gminę Poczesna

pobierz plik


Lista rankingowa (I konkurs)

Lista rankingowa wniosków złożonych w ramach I konkursu nr 1/POIiŚ/1.1/04/2008, działanie 1.1 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM - projekty po ocenie merytorycznej I stopnia. - pobierz plik


Wykaz MAO

W związku z zakończonym już III naborem wniosków w ramach procedury konkursowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przedstawiamy zaaktualizowany wykaz Pełnomocników ds. Realizacji Projektu. Wymienieni MAO uzyskali nominację UZIP do dnia 4. grudnia br. - pobierz plik


Napłynęły wnioski na III konkurs w ramach PO IiŚ

4 grudnia br. upłynął termin składania wniosków w ogólnopolskim konkursie o dofinansowanie inwestycji proekologicznych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Konkurs dotyczył projektów inwestycyjnych zakresu gospodarki wodno-ściekowej (działanie 1.1.) oraz zamierzeń w zakresie ochrony powierzchni ziemi (działanie 2.2.).

Do katowickiego Funduszu ostatecznie wpłynęły 4 wnioski dotyczące realizacji inwestycji w województwie śląskim z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na łączną kwotę ponad 177 mln zł.

Teraz zespół ekspertów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dokona oceny tych wniosków pod względem formalnym i merytorycznym I stopnia, a następnie przekaże je wraz ze swą opinią do Ministerstwa Środowiska, będącą Instytucją Pośredniczącą w realizacji projektu. Fundusz ma na to 35 dni roboczych, ale termin ten może się przedłużyć w przypadku konieczności uzyskania wyjaśnień od wnioskodawców. Kolejny taki konkurs będzie ogłoszony przez Ministerstwo Środowiska - pobierz plik


Informacja

Informujemy, iż 2 grudnia br., na stronach internetowych Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (http://www.pois.gov.pl/DOKUMENTY/Strony/Dokumenty.aspx?zakladka=1#) została zamieszczona zaktualizowana wersja "Szczegółowego opisu priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko" (wraz z załącznikami 2, 3 i 5)  podpisana przez Panią Minister Elżbietę Bieńkowską.

Na stronach www znajduje się także tabelaryczne zestawienie dokonanych zmian.
 

Polskie tłumaczenie nowego przewodnika Komisji Europejskiej do przygotowania analizy kosztów i korzyści dla projektów 

 

Fundusze strukturalne, Fundusz Spójności oraz Instrument Przedakcesyjny stanowi pomoc zarówno dla potencjalnych beneficjentów przygotowujących dokumentację dla projektów inwestycyjnych, w tym w szczególności studia wykonalności, jak również dla instytucji oceniających wnioski o dofinansowanie. Jego niewątpliwą zaletą jest nie tylko przedstawienie metodologii analizy kosztów i korzyści, ale również zaprezentowanie zarysu analizy projektów według różnych sektorów oraz studiów przypadków.

Przygotowane przez MRR polskie tłumaczenie dokumentu Komisji Europejskiej Guide to Cost-Benefit Analysis of investment projects. Structural Funds, Cohesion Fund and Instrument for Pre-Accession, stanowi nową wersję dokumentu z 2002 r. Guide to cost-benefit analysis of investment Project, zalecanego w Wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie wybranych zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód. Zaktualizowany dokument uwzględnia nowe ramy prawne wdrażania funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności na lata 2007-2013. Ministerstwo zaleca stosowanie Przewodnika, o ile Wytyczne MRR nie stanowią inaczej.

 

Pobierz pliki:

Przewodnik do Analizy Kosztów i Korzyści projektów inwestycyjnych. Fundusze strukturalne, Fundusz Spójności oraz Instrument Przedakcesyjny 
Guide to Cost-Benefit Analysis of investment projects. Structural Funds, Cohesion Fund and Instrument for Pre-Accession

 


Konferencja konsultacyjna

25 listopada 2008 r. w Warszawie odbyła się konferencja konsultacyjna dotycząca aktualizacji listy projektów kluczowych dla Programu Infrastruktura i Środowisko, w której uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Janusz Mikuła. Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Środowiska zaproponowały włączenie nowych propozycji na listę projektów indywidualnych Programu. Obecnie można zgłaszać uwagi dotyczące działań, w ramach których zostały przedłożone nowe projekty - czytaj więcej


Ustawa o zmianie niektórych ustaw

24 listopada 2008 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności z 7 listopada 2008 r. Ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od jej ogłoszenia. Stanowi ona odpowiedź na wyzwania, jakie stoją przed Polską w związku z wdrażaniem środków unijnych. Z tego powodu konieczne były zmiany w prawie krajowym, które umożliwią nie tylko efektywne wykorzystanie tych środków, ale również wykorzystanie ich w określonym terminie tak, aby Polska zyskała jak najwięcej możliwości rozwoju. Zmiany wprowadzone przez ustawę są również istotne dla kształtowania i koordynacji polityki rozwojowej w Polsce - czytaj więcej


Przewodnik dla beneficjentów

Przewodnik do Analizy Kosztów i Korzyści projektów inwestycyjnych. Fundusze strukturalne, Fundusz Spójności oraz Instrument Przedakcesyjny stanowi pomoc zarówno dla potencjalnych beneficjentów przygotowujących dokumentację dla projektów inwestycyjnych, w tym w szczególności studia wykonalności, jak również dla instytucji oceniających wnioski o dofinansowanie. Jego niewątpliwą zaletą jest nie tylko przedstawienie metodologii analizy kosztów i korzyści, ale również zaprezentowanie zarysu analizy projektów według różnych sektorów oraz studiów przypadków - czytaj więcej


Wymóg umieszczania tablic informacyjnych

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaprezentowało stanowisko w odniesieniu do wymogu umieszczania przez beneficjentów tablic informacyjnych w miejscu realizacji projektu w ramach PO IiŚ - pobierz plik
 


Nowy portal Funduszy Europejskich

Informujemy, że Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaprezentowało nową odsłonę Portalu poświęconego Funduszom Europejskim na lata 2007-2013. Nowa strona internetowa www.funduszeeuropejskie.gov.pl to wiarygodne i kompleksowe źródło informacji o Funduszach Europejskich. Portal zawiera wszelkie informacje związane z zarządzaniem i wdrażaniem Funduszy Europejskich na lata 2007-2013. W stosunku do dotychczas istniejącego portalu (www.funduszestrukturalne.gov.pl) wprowadzono następujące ułatwienia:

  • łatwą i intuicyjną nawigację,

  • nowoczesną grafikę,

  • ciekawe funkcjonalności, ułatwiające dostęp do poszukiwanych informacji,

  • informacje przedstawiane w ciekawy i przystępny sposób,

  • zaawansowane i różnorodne wyszukiwarki.

Najciekawszymi elementami nowego portalu są: 

  • Wyszukiwarka dotacji UE: mechanizm informuje Internautów o możliwościach uzyskania dofinansowania w zależności od tego KTO ubiega się o wsparcie z Funduszy Europejskich, GDZIE ma mieć miejsce inwestycja/projekt i NA CZYM będzie polegać. Odpowiadając na trzy powyższe pytania, uzyskamy istotną wiedzę, czy nasz pomysł ma szansę na realizację dzięki środkom UE oraz z jakich Programów i działań możemy skorzystać; warto przy tym podkreślić, że Poradnik nie dostarcza jednej konkretnej, definitywnej informacji, właściwej dla danego przypadku, ale raczej wyznacza kierunek i ogranicza  zakres dalszych poszukiwań do listy działań, które wyświetlają się na ekranie wyniku.

  • Cykl życia projektu: część skierowana do beneficjentów, którzy planują lub są aktualnie w trakcie realizacji projektów współfinansowanych z UE. Mechanizm prowadzi Internautę, krok po kroku, przez poszczególne etapy realizacji projektu od podpisania umowy, aż do zakończenia projektu. Beneficjent może sprawdzić, na jakim etapie się znajduje i dowiedzieć się, co przed Nim i na co ewentualnie musi zwrócić uwagę.

  • Kalendarze: wydarzeń, szkoleń i naboru wniosków.

  • Zapisy on-line na konferencję lub szkolenie.

  • Możliwość wysłania pytania bezpośrednio ze strony internetowej.

  • Zaawansowane wyszukiwarki, przeszukujące zawartość Portalu na wielu płaszczyznach.

Zapraszamy do odwiedzania serwisu  www.funduszeeuropejskie.gov.pl Czekamy na Państwa uwagi i opinie dotyczące Portalu, a na każde pytanie postaramy się precyzyjnie odpowiedzieć:  e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 


Aktualizacja listy projektów indywidualnych

Informujemy, że 7 listopada 2008 r. rozpoczęły się konsultacje społeczne nowych projektów proponowanych do umieszczenia na Liście projektów indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko. Konsultacje potrwają do 8 grudnia 2008 r.

 

czytaj więcej
 


Kwalifikowalność wydatków na działania informacyjno-promocyjne

 

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zaprezentowało stanowisko w sprawie kwalifikowalności wydatków na działania informacyjno-promocyjne realizowane przez beneficjentów w ramach PO IiŚ. Zasady te będą obowiązywały do czasu wydania szczegółowych wytycznych wypełniania obowiązków informacyjnych przez beneficjentów - pobierz plik
 

Czwarta lista ekspertów

Informujemy, że Minister Rozwoju Regionalnego, działając na podstawie § 6 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 21 maja 2007 r. w sprawie ekspertów powoływanych w celu rzetelnej i bezstronnej oceny projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych (Dz. U. nr 93, poz. 626), opublikował Listę ekspertów powołanych w ramach następujących dziedzin czwartego naboru:

1. Gospodarka wodno-ściekowa, w tym ochrona wód przed zanieczyszczeniem i zaopatrzenie w wodę;
2. Zapobieganie klęskom żywiołowym i poważnym awariom/zabezpieczenia przeciwpowodziowe;
3. Gospodarka odpadami komunalnymi i przemysłowymi;
4. Zanieczyszczenie i ochrona powietrza;
5. Ochrona zasobów przyrodniczych;
6. Budownictwo;
7. Paliwa i energia ze źródeł odnawialnych;
8. Fundusze pożyczkowe;
9. Wsparcie pośrednie przedsiębiorstw (m.in. inkubatory przedsiębiorstw, klastry, transfer wiedzy, parki przemysłowe, technologiczne, naukowo- technologiczne);
10. Infrastruktura B+R;
11. Społeczeństwo informacyjne;
12. Edukacja dzieci i młodzieży w tym wyrównywanie szans edukacyjnych;
13. Szkolnictwo wyższe;
14. Infrastruktura ochrony zdrowia;
15. Infrastruktura turystyczna w tym kongresowa i targowa;
16. Sport i rekreacja;
17. Infrastruktura kultury;
18. Ochrona dziedzictwa kulturowego;
19. Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich;
20. Infrastruktura drogowa;
21. Transport publiczny;
22. Transport kolejowy;
23. Transport lotniczy;
24. Funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia;
25. Szkolnictwo artystyczne.

Eksperci zostali powołani na okres od 31 października 2008 r. do 31 października 2013 r.

Lista wszystkich ekspertów powołanych w ramach przeprowadzonych naborów - czytaj więcej


Wykorzystanie funduszy europejskich

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego opublikowano raport z wykorzystania Funduszy Europejskich na koniec września 2008 r. Zawiera on wykaz realizacji zadań w ramach Narodowego Planu Rozwoju 2004 - 2006, Strategii Wykorzystania Funduszu Spójności oraz Narodowej Strategii Spójności 2007 - 2013 - czytaj więcej


Zmieniona procedura przyznawania środków rezerwy celowej w 2008 r. dla programów na lata 2007-2013 

 

21 października 2008 r. minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska podpisała nową Procedurę przyznawania/zapewniania finansowania przedsięwzięcia ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na rok 2008 (część 83, poz. 8 i 9) dla programów i projektów realizowanych z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w ramach Narodowej Strategii Spójności 2007-2013. Zastąpi ona dotychczasową wersję z 17 marca 2008 r.


Wprowadzone zmiany dotyczą:

·       umożliwienia pozyskiwania środków z rezerwy celowej budżetu państwa na współfinansowanie projektów realizowanych przez uczelnie publiczne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2007-2013 przez właściwych ministrów nadzorujących uczelnie publiczne (m.in. Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego) (dodany został pkt 17a, zmodyfikowane zostały pkt 18, 19, 41, 44, 59a oraz przypis nr 8 załącznika 1A),

·       zniesienia obowiązku parafowania wniosku o uruchomienie rezerwy przez Instytucję Pośredniczącą/Instytucję Wdrażającą i wymagania jedynie przesłania wniosku do wiadomości Instytucji Pośredniczącej/Instytucji Wdrażającej w przypadku pozyskiwania środków z rezerwy celowej przez państwowe jednostki budżetowe (PJB), będące dysponentami II i III stopnia w ramach Programu Kapitał Ludzki. Weryfikacja zgodności wniosku o uruchomienie rezerwy z wnioskiem o dofinansowanie projektu będzie dokonywana przez Instytucję Zarządzającą Programem Kapitał Ludzki (zmodyfikowany został pkt 4). 

 

Poniżej znajdą Państwo wszystkie niezbędne dokumenty związane z Procedurą:

 

Procedura przyznawania/zapewniania finansowania przedsięwzięcia ze środków rezerwy celowej budżetu państwa na rok 2008

http://www.mrr.gov.pl/rezerwa%20celowa/2008/Documents/procedura%20MRR%202007-2013%20_21102008_.pdf

 

 Formularz wniosku o uruchomienie rezerwy celowej na finansowanie projektów realizowanych w ramach programów na lata 2007-2013: Programu Kapitał Ludzki, Programu Innowacyjna Gospodarka, Programu Infrastruktura i Środowisko, Programu Pomoc Techniczna, Programu Rozwój Polski Wschodniej, Regionalnych Programów Operacyjnych (projekty realizowane przez państwowe jednostki budżetowe), Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa

http://www.mrr.gov.pl/rezerwa%20celowa/2008/Documents/zalcznik1A%2021102008.rtf

 

Formularz wniosku o zapewnienie finansowania projektów realizowanych w ramach programów na lata 2007-2013: Programu Kapitał Ludzki, Programu Innowacyjna Gospodarka, Programu Infrastruktura i Środowisko, Programu Rozwój Polski Wschodniej, Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa, Programu Pomoc Techniczna, Regionalnych Programów Operacyjnych

http://www.mrr.gov.pl/rezerwa%20celowa/2008/Documents/zalcznik1A%2021102008.rtf

 


 

Zaproszenie do składania wniosków

 

Biuro Regionalne Województwa Śląskiego w Brukseli zaprasza do składania wniosków o fundusze europejskie (calls for proposals) w następujących dziedzinach:
1. Edukacja (Erasmus Mundus II, Amicus).
2. Energia.
3. Innowacje, badania i rozwój (siedem nowych naborów).
4. Współpraca i rozwój (program Europa dla Obywateli).
5. Małe i średnie przedsiębiorstwa.
6. Techniki audiowizualne (EACEA - siedem nowych naborów).


Szczegóły wszystkich naborów znajdują się na stronie internetowej BRWŚ (zakładka: Fundusze - aktualne nabory wniosków): brws.silesia-region.pl.

 


 

Zasady kwalifikowalności wydatków na działania informacyjno-promocyjne

 

Stanowisko Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w sprawie zasad dotyczących kwalifikowalności wydatków na działania informacyjno-promocyjne realizowane przez beneficjentów - pobierz plik

 


Konkurs: Najlepsze Projekty

Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć organizuje ogólnopolski konkurs "Najlepsze Projekty", którego celem jest promocja projektów współfinansowanych ze środków Funduszy Europejskich, które w sposób modelowy i efektywny przyczyniły się do zrównoważonego rozwoju kraju na poziomie regionalnym i krajowym.
W konkursie zostanie wyłonionych 16 projektów (po jednym z każdego województwa). Zwycięskie projekty zostaną zaprezentowane na ogólnopolskiej wystawie objazdowej "Najlepsze Projekty”. Wystawa prezentowana będzie wiosną 2009 r. w 16 miastach wojewódzkich. Dodatkowo, wszystkie projekty, które uzyskają ponad 50% możliwych punktów będą promowane na portalu www.ekoprojekty.pl.

Konkurs skierowany jest do beneficjentów Funduszy Europejskich, głównie organizacji pozarządowych oraz samorządów lokalnych i środowiska biznesu.

Wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z dodatkowymi materiałami o projekcie należy nadsyłać na adres: Polska Zielona Sieć, ul. Sławkowska 26a, 32-014 Kraków z dopiskiem na kopercie: Konkurs ,,Najlepsze Projekty” oraz drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (tylko formularz zgłoszeniowy). Termin upływa 31.10.2008 r.

Formularz zgłoszeniowy oraz informacje nt. konkursu znajdują się na stronie www.ekoprojekty.pl.


Test na MAO

 

Informujemy, iż podczas odbywających się w Poznaniu  pod koniec października br. targów POLEKO będzie istniała możliwość zdania testu na Pełnomocnika ds. realizacji projektu (MAO). Egzamin ten będzie się odbywał na stoisku Ministerstwa Środowiska.

W związku z tym, prosimy o przekazywanie drogą elektroniczną, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,listy chętnych w celu przygotowania odpowiedniej ilości testów.

 


 

Projekt wytycznych

 

Informujemy, że do 29.10.2008 r. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. można zgłaszać uwagi do projektu zmian wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych.

 

Z treścią dokumentu można zapoznać się na stronie MRR - czytaj

 


 

 

Ustawa o zmianie niektórych ustaw

 

10 października 2008 r. Sejm przyjął jednomyślnie ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności. Obecnie projekt oczekuje na rozpatrzenie przez Senat.

 

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie stoją przed Polską w związku w wdrażaniem środków unijnych. Z tego powodu konieczne są zmiany w prawie krajowym, które umożliwią nie tylko efektywne wykorzystanie tych środków, ale również wykorzystanie ich w określonym terminie tak, aby Polska zyskała jak najwięcej możliwości rozwoju. Projektowane zmiany są również istotne dla kształtowania i koordynacji polityki rozwojowej w Polsce.

 

Więcej na stronie: www.mrr.gov.pl.

 


 

Uwagi do projektu wytycznych związanych z przygotowaniem projektów

 
Informujemy, ze do 4 listopada br. na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.';document.getElementById('cloak98a2bb7c52203bf8ff691a1a0774a87a').innerHTML += ''+addy_text98a2bb7c52203bf8ff691a1a0774a87a+'<\/a>'; można zgłaszać uwagi do projektu wytycznych w zakresie wybranych zagadnień związanych z przygotowaniem projektów inwestycyjnych, w tym projektów generujących dochód.

treść dokumentu


Ministerstwo Środowiska ogłasza nabór wniosków w trybie konkursowym o dofinansowanie z Funduszu Spójności projektów w ramach:

Priorytetu I – Gospodarka wodno-ściekowa, działanie 1.1 – Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM  (konkurs nr 3/POIiŚ/1.1/11/2008)
Priorytetu II - Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, działanie 2.2 – Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich (konkurs nr 2/POIiŚ/2.2/11/2008)

CZYTAJ WIĘCEJ


 

Nowe wzory umów

Informujemy, iż od dnia 26 września 2008 r. obowiązują uaktualnione wzory umów o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko priorytety I - XIII.

Wszystkie wzory umów wraz załącznikami - do pobrania

 


System oceny projektów indywidualnych

 

Informujemy, że Ministerstwo Środowiska opracowało dokument pn.: ,,Organizacja systemu oceny projektów indywidualnych w zakresie osi priorytetowych I, II i III POIiŚ” wraz z listami sprawdzającymi do oceny projektów I, II i III osi pod względem kryteriów formalnych i merytorycznych I stopnia.

 

Pobierz pliki:

1.        ,,Organizacja systemu oceny…”,

2.        I oś 1.1.-lista sprawdzająca do oceny formalnej,

3.        I oś.1.1.- zał.1 do listy sprawdzającej do oceny formalnej,

4.        I oś 1.1.- lista sprawdzająca do oceny merytorycznej I stopnia,

5.        II oś 2.1.-lista sprawdzająca do oceny formalnej,

6.        II oś 2.1.- zał.1 do listy sprawdzającej do oceny formalnej (kompletność wniosku),

7.        II oś 2.1. - lista sprawdzająca do oceny merytorycznej stopnia,

8.        LS III oś formalna 3.1,

9.        LS III oś formalna 3.2,

10.     LS III oś formalna 3.3,

11.     LS III oś kompletność wniosku dla osi III,

12.     LS III oś meryt. 3.1 Kryteria 1,

13.     LS III oś meryt. 3.1 Kryteria 2,

14.     LS III oś meryt. 3.1 Kryteria 3,

15.     LS III oś meryt. 3.1 Kryteria 4,

16.     LS III oś meryt.3.2,

17.     LS III oś meryt. 3.3,

 


 

Powołano trzecią listę ekspertów

 

Minister Rozwoju Regionalnego działając na podstawie § 6 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 21 maja 2007 r. w sprawie ekspertów powoływanych w celu rzetelnej i bezstronnej oceny projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych (Dz. U. nr 93, poz. 626) publikuje Listę Ekspertów powołanych w ramach następujących dziedzin trzeciego naboru:

 

1.             Gospodarka wodno-ściekowa, w tym ochrona wód przed zanieczyszczeniem i zaopatrzenie w wodę;

2.             Zapobieganie klęskom żywiołowym i poważnym awariom/ zabezpieczenia przeciwpowodziowe;

3.             Gospodarka odpadami komunalnymi i przemysłowymi;

4.             Zanieczyszczenie i ochrona powietrza;

5.             Ochrona zasobów przyrodniczych;

6.             Budownictwo;

7.             Nanonauki, nanotechnologie;

8.             Paliwa i energia ze źródeł odnawialnych;

9.             Termomodernizacja (budynki i sieci ciepłownicze);

10.          Fundusze pożyczkowe;

11.          Działalność inwestycyjna przedsiębiorstw w tym eko-inwestycje;

12.          Wsparcie pośrednie przedsiębiorstw (m.in. inkubatory przedsiębiorstw, klastry, transfer wiedzy, parki przemysłowe, technologiczne, naukowo-technologiczne);

13.          Infrastruktura B+R;

14.          Komercjalizacja badań naukowych;

15.          Społeczeństwo informacyjne;

16.          Pomoc Publiczna;

17.          Prawo budowlane;

18.          Szkolnictwo wyższe;

19.          Infrastruktura ochrony zdrowia;

20.          Infrastruktura mieszkaniowa;

21.          Infrastruktura turystyczna w tym kongresowa i targowa;

22.          Sport i rekreacja;

23.          Infrastruktura kultury;

24.          Ochrona dziedzictwa kulturowego;

25.          Rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich;

26.          Infrastruktura społeczna;

27.          Infrastruktura drogowa;

28.          Transport publiczny;

29.          Transport kolejowy;

30.          Transport lotniczy;

31.          Transport intermodalny, multimodalny, kombinowany;

32.          Planowanie przestrzenne;

33.          Potencjał eksportowy;

34.          Infrastruktura systemu oświaty;

35.          Współpraca ponadnarodowa w obszarze kapitału ludzkiego.

 

Eksperci zostali powołani na okres od 17 września 2008 r. do 17 września 2013 r.

Listy ekspertów powoływanych w celu rzetelnej i bezstronnej oceny projektów realizowanych w ramach programów na lata 2007-2013 - pobierz plik

 


 

Szkolenie dla potencjalnych beneficjentów I osi PO IiŚ

 

Informujemy, że Departament Programu Operacyjnego infrastruktura i Środowisko w Ministerstwie Środowiska organizuje kolejne szkolenie dla potencjalnych beneficjentów I osi PO IiŚ, które odbędzie się w dniach 22 – 23 września br. w hotelu Radisson Sas w Warszawie. Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Ministerstwo Środowisko nie pokrywa jednak kosztów transportu oraz zakwaterowania. W ramach jednego projektu beneficjenci mogą zgłosić maksymalnie 2 osoby. Ministerstwo Środowiska zastrzega sobie prawo do weryfikacji listy uczestników.

Osoby zainteresowane szkoleniem powinny przesłać formularz zgłoszeniowy (dostępny na stronie internetowej ww.mos.gov.pl w zakładce Infrastruktura i Środowisko) do dnia 15 września br. do Departamentu PO IiŚ na numer faksu (022) 57 92 629 lub na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Dodatkowych informacji dotyczących szkolenia udziela Aleksandra Soroczyńska (tel. (022) 57 92 689).

 


 

Napłynęły wnioski na II konkurs w ramach PO IiŚ

 

01 września br. upłynął termin składania wniosków w ogólnopolskim konkursie o dofinansowanie inwestycji proekologicznych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W jego ramach ze środków Unii Europejskich na wsparcie finansowe inwestycji ekologicznych w całym kraju przewidziano ok. 5 mld euro. Konkurs dotyczył projektów inwestycyjnych zakresu gospodarki wodno-ściekowej (działanie 1.1.) oraz zamierzeń w zakresie ochrony powierzchni ziemi (działanie 2.2.).

Do katowickiego Funduszu ostatecznie wpłynęło 6 wniosków dotyczących realizacji inwestycji w województwie śląskim z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na łączną kwotę ponad 256 mln zł.

Teraz zespół ekspertów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w Katowicach dokona oceny tych wniosków pod względem formalnym i merytorycznym I stopnia, a następnie przekaże je wraz ze swą opinią do Ministerstwa Środowiska, będącą Instytucją Pośredniczącą w realizacji projektu. Fundusz ma na to 35 dni roboczych, ale termin ten może się przedłużyć w przypadku konieczności uzyskania wyjaśnień od wnioskodawców. Kolejny taki konkurs będzie ogłoszony przez Ministerstwo Środowiska.

 

 

Zestawienie projektów, które zostały złożone w ramach II naboru wniosków dla działania 1.1.

 

Lp.

Nazwa projektu

Wnioskodawca

1.

Kanalizacja sanitarna wraz z oczyszczalnią ścieków w Gminie Gierałtowice

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej              Sp. z o.o. w Przyszowicach

2.

Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach – II etap (faza 1)

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji          Sp. z o.o. w Gliwicach

3.

Przebudowa oczyszczalni ścieków w Krzyżowicach

Gmina Pawłowice

4.

Kompleksowe uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Gminy Lubliniec

Gmina Lubliniec

5.

Budowa kanalizacji sanitarnej w Brzezinach Nowych, Brzezinach kolonii, Sobuczynie i we Wrzosowej

Gmina Poczesna

6.

Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Myszków – etap I i II

Gmina Myszków


Nabór ekspertów w celu oceny projektów realizowanych w ramach programów na lata 2007-2013 

Informujemy, że Minister Rozwoju Regionalnego, działając na podstawie § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 21 maja 2007 r. (Dz. U. nr 93, poz. 626), informuje o przystąpieniu do procedury wyłaniania ekspertów powoływanych w celu rzetelnej i bezstronnej oceny projektów realizowanych w ramach programów operacyjnych na lata 2007-2013.

Pobierz pliki:
1. Ogłoszenie o naborze

2. Formularz kwestionariusza osobowego

3. Oświadczenie o bezstronności

4. Oświadczenie o niekaralności
 


Interpretacja pkt 9 Regulaminu konkursu

 Uprzejmie informujemy, iż na stronie www.ekoportal.pl w zakładce aktualnego ogłoszenia o konkursie została umieszczona interpretacja pkt. 9 Regulaminu konkursu (określenie właściwej IP II) - pobierz plik


 

Aktualizacja harmonogramu uruchomienia programów na lata 2007- 2013 

 

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, na podstawie analizy stanu przygotowań w poszczególnych instytucjach, zaktualizowało orientacyjny harmonogram uruchomienia programów operacyjnych na lata 2007-2013: Program Innowacyjna Gospodarka, Program Infrastruktura i Środowisko, Program Kapitał Ludzki, Program Rozwój Polski Wschodniej oraz 16 Programów Regionalnych.

W harmonogramie wskazane zostały terminy ogłoszonych już pierwszych konkursów, indykatywne terminy rozpoczęcia pierwszych konkursów w kolejnych priorytetach i działaniach oraz orientacyjne terminy ogłoszenia kolejnych naborów wniosków w priorytetach, w ramach których rozpoczęły się pierwsze konkursy.

Podane terminy odnoszą się do priorytetów i działań, w ramach których przewidziany został tryb konkursowy. Natomiast w przypadku działań, dla których przewidziano wyłącznie tryb systemowy lub indywidualny, zamieszczona została odpowiednia adnotacja. Terminy rozpoczęcia przyszłych naborów wskazane w harmonogramie mają charakter orientacyjny. Z uwagi na szereg czynników warunkujących uruchomienie naborów, podane daty mogą ulec pewnym modyfikacjom.

 

Pobierz pliki:

http://www.mrr.gov.pl/Aktualnosci/Documents/20080731_harmonogram_POIiS.pdf  (NOWE)
http://www.mrr.gov.pl/Aktualnosci/Documents/6e21d7c4282543a49ad6730a5a573558harmonogram110808.pdf

http://www.mrr.gov.pl/Aktualnosci/Documents/4b3816c1e58b4c6481d075852ebbbeb9harmonogramkonkursowPOKL.pdf
http://www.mrr.gov.pl/Aktualnosci/Documents/179bc9790e38475e85ed200520701c4aHarmonogramnaborowwnioskowPORPWlipiec2008.pdf http://www.mrr.gov.pl/Aktualnosci/Documents/c1bb3e4772224458982bf1f459f3a5e2Harmonogram_RPO_30062008.pdf

Zobacz także poprzednią wersję harmonogramu:
http://www.mrr.gov.pl/Aktualnosci/Strony/harmonogram_NSRO_2007-2013.aspx

 


Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności

Umożliwienie bardziej efektywnego oraz terminowego wykorzystania środków unijnych wspierających rozwój kraju jest celem przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności, który 19 sierpnia 2008 r. został przyjęty przez Radę Ministrów.

Proponowany Projekt ustawy stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie stoją przed Polską w związku z wdrażaniem środków unijnych. Konieczne są zmiany w prawie krajowym, które umożliwią nie tylko efektywne wykorzystanie tych środków, ale również wykorzystanie ich w określonym terminie tak, aby skumulować i uruchomić jak największy potencjał rozwojowy Polski. Projektowane zmiany są również istotne dla kształtowania i koordynacji polityki rozwojowej w Polsce. Dotyczą one uporządkowania systemu instytucjonalnego oraz usystematyzowania działań strategicznych podejmowanych – zarówno na szczeblu centralnym, jak i regionalnym – przez podmioty uczestniczące w zarządzaniu procesami rozwoju kraju, w tym zaangażowane we wdrażanie funduszy europejskich. Przewiduje się, że wejście w życie projektowanych regulacji zwiększy konkurencyjność gospodarki dzięki wprowadzeniu obowiązku średniookresowego długofalowego programowania odnoszącego się do regionów, rozwoju przestrzennego, sektorów i innych obszarów aktywności państwa w sferze gospodarczej i społecznej. Zaproponowane zapisy dotyczą przede wszystkim zmian w ustawie o finansach publicznych i ustawie o zasadach prowadzenia polityki rozwoju. Doprowadzono m.in. do uspójnienia przepisów obu ustaw w zakresie programów wieloletnich i ich zgodności ze średniookresową strategią rozwoju kraju. Aby system był bardziej przyjazny beneficjentom udoskonalono takie instrumenty, jak wytyczne czy procedura odwoławcza. W sposób bardziej ogólny sformułowano zakaz zmiany zasad konkursu, na niekorzyść wnioskodawców, w trakcie jego trwania; analogiczny zakaz wprowadzono w odniesieniu do wytycznych oraz systemów realizacji programów operacyjnych. Poszerzono także zakres porozumień zawieranych między Instytucją Zarządzającą programem operacyjnym a Instytucją Pośredniczącą w jego wdrażaniu. W ustawie o finansach publicznych wprowadzono przepisy zwiększające skuteczność i efektywność wydatkowania środków unijnych, m.in. doprecyzowano nie tylko pojęcie, ale również zakres i obowiązywanie „dotacji rozwojowej”, uproszczono system obiegu środków finansowych, w tym przede wszystkim tzw. „środków niewygasających”. Ponadto, w celu kompleksowego usprawnienia systemu wdrażania funduszy europejskich, projekt ustawy wprowadza zmiany, w następujących ustawach: o samorządzie województwa, o działach administracji rządowej, o Narodowym Planie Rozwoju oraz w ustawie o systemie oświaty.

Zobacz także:

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw

 

 


Zalecenie Instytucji Zarządzającej w zakresie oceny oddziaływania na środowisko

Zalecenie Instytucji Zarządzającej PO IiŚ dotyczące stosowania Wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z krajowych lub regionalnych programów operacyjnych.

Pobierz plik


Pismo Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w sprawie pozwoleń na budowę i decyzji środowiskowych

Poniżej zamieszczamy skan pisma Ministra Infrastruktury oraz skan pisma Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego do wojewodów, dotyczącego realizacji inwestycji, które realizowane są poprzez dofinansowanie z funduszy unijnych i wymagają od inwestora posiadania pozwolenia na budowę oraz decyzji środowiskowej.

Pobierz plik


Zakresy Studium Wykonalności dla I i II osi priorytetowej

 
Uprzejmie informujemy, że na stronie Ekoportalu w zakładce POIiŚ - Informacje dla Beneficjentów, zamieszczone zostały zakresy Studium Wykonalności dla I i II osi priorytetowej. Treść dokumentów została uzgodniona z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.

Zakresy Studium Wykonalności

 


Zakończono ocenę merytoryczną I stopnia wniosków

Informujemy, że Zespół ekspertów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakończył ocenę merytoryczną I stopnia wniosków złożonych w trybie konkursowym w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Do kolejnego etapu oceny wniosków zostały przekazane projekty, które uzyskały co najmniej 60% maksymalnej liczby punktów

OCENA MERYTORYCZNA  I  STOPNIA

 

Działanie 1.1. Gospodarka wodno ściekowa (min. liczba pkt. 36 - max. 60 pkt.)

Lp.

Nazwa Wnioskodawcy

Tytuł projektu

Wnioskowane dofinansowanie

[PLN]

Liczba punktów

1

Gmina Rybnik

Uporządkowanie gospodarki ściekowej

w Mieście Rybnik

47 862 562

59

2

Gmina Buczkowice

Budowa kanalizacji sanitarnej w Gminie Buczkowice

31 744 245

39

3

Gmina Jasienica

Kanalizacja sanitarna Gminy Jasienica

w ramach ochrony zlewni  zbiornika Goczałkowickiego

34 985 274

36

4

Gmina Kłobuck

Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gminy Kłobuck poprzez budowę kanalizacji sanitarnej

53 493 570

36

5

Gmina Poczesna

 Budowa kanalizacji w Brzezinach Nowych, Brzezinach Kolonii, Sobuczynie i we Wrzosowej

25 828 938

35

 

Działanie 2.1. Kompleksowe przedsięwzięcia z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi (min. liczba pkt. 46 - max. 77 pkt.)

Lp.

Nazwa Wnioskodawcy

Tytuł projektu

Wnioskowane dofinansowanie

[PLN]

Liczba punktów

1

Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o.

Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów dla Subregionu Północnego Województwa Śląskiego.

35 409 852

50

2

Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej

Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami dla miasta Bielska – Białej i gmin powiatu bielskiego.

57 892 377

48

W wyniku oceny merytorycznej I stopnia odrzucony został projekt złożony przez Gminę Poczesna, który nie uzyskał minimalnej liczby punktów. Do oceny merytorycznej II stopnia, która zostanie przeprowadzona na poziomie krajowym, przekazano 6 projektów z województwa śląskiego. Ostateczna decyzja w sprawie dofinansowania projektów zostanie podjęta przez Instytucję Pośredniczącą, tj. Ministerstwo Środowiska.

 


Zalecenie Instytucji Zarządzającej (IZ) dla potencjalnych beneficjentów ubiegających się o dofinansowanie w ramach PO IiŚ

W ramach szeroko rozumianego procesu inwestycyjnego dotyczącego projektów infrastrukturalnych beneficjent zleca wykonanie m.in. raportu o oddziaływaniu na środowisko (o ile przepis tak stanowi bądź właściwy organ nakaże jego sporządzenie) oraz projektu budowlanego. Ze względu na ewentualną możliwość wystąpienia konfliktu interesów pomiędzy potrzebami ochrony środowiska (rzetelne sporządzenie raportu uwzględniającego wszystkie zagrożenia dla środowiska oraz proponowane działania zapobiegawcze i minimalizujące) oraz oczekiwaniami inwestora w stosunku do projektanta budowlanego w zakresie ograniczania kosztów przedsięwzięcia, w ocenie IZ pożądane jest, aby wykonania obu dokumentów nie zlecać w ramach jednego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Opisane zagrożenie może zaistnieć w szczególności w przypadku projektów realizowanych w formule ,,projektuj i buduj", gdzie sam wykonawca (projektant) może być zainteresowany finansowo, by nie uwzględniać wszystkich aspektów środowiskowych.


 

Konferencja dla potencjalnych beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko 

Podczas spotkania, które odbyło się 29.07.2008 r. w siedzibie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, przedstawiciele ministerstwa zaprezentowali wyniki badania ewaluacyjnego „Analiza problemów związanych z realizacją projektów infrastrukturalnych realizowanych w ramach ZPORR i Funduszu Spójności wynikających ze zmieniającej się sytuacji na rynku budowlanym”.

 

Monika Pałasz, dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, zaznaczyła, że deklarowany w badaniu potencjał firm budowlanych do zaangażowania się w realizację kolejnych kontraktów może nie być wystarczający do realizacji POIiŚ. Dyrektor Pałasz podkreśliła również, iż z firm, dotychczas niebiorących udziału w realizacji kontraktów finansowanych ze środków unijnych, a które mogłyby ubiegać się o realizację projektów POIiŚ, jedynie 31 proc. ma doświadczenie w realizacji kontraktów infrastrukturalnych o wartości powyżej 1 mln EUR, podczas gdy średnia wartość kontraktów w ramach Funduszu Spójności wynosi 4 mln EUR.

 

Oznacza to niewielkie możliwości zwiększenia podaży – powiedział wiceminister Janusz Mikuła, dodając, iż niewiele z firm dotychczas nie biorących udziału w realizacji projektów ZPORR i Funduszu Spójności, deklaruje swój potencjał do realizacji specjalistycznych projektów infrastrukturalnych, które stanowią większość w przypadku Programu Infrastruktura i Środowisko. Kwestia wzrostu kosztów inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych została potraktowana ze szczególna uwagą. Poziom przekroczeń w Funduszu Spójności wynosi obecnie 29 proc. – powiedział wiceminister Mikuła. Krzysztof Woźnicki, Prezes Stowarzyszenia Doradców Inżynierów i Rzeczoznawców, podkreślał, iż na wysokość oferowanej przez rynek ceny kontraktów duży wpływ ma sposób stosowania warunków kontraktowych, np. FIDIC. Natomiast Rafał Jędrzejewski, reprezentant Urzędu Zamówień Publicznych, przedstawił możliwości stosowania klauzul waloryzacyjnych zgodnie z prawem zamówień publicznych. W omawianym badaniu ewaluacyjnym udział brali również beneficjenci ZPORR oraz Funduszu Spójności. Z problemów, które wymieniali na pierwszy plan wysunęły się kwestie związane z zamówieniami publicznymi. Przyczyną trudności była presja czasu (konieczność „zmieszczenia się” w okresie programowania 2004-2006), częste nowelizacje ustawy, a także brak profesjonalnego zespołu przygotowującego dokumentację przetargową.

 

Ten ostatni czynnik szczególnie podkreślała Ewa Wnukowska, dyrektor Departamentu Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego: – Naprawdę warto zainwestować w kilku pracowników, którzy będą dobrze znali ustawę i będą odpowiadać za przygotowanie projektu. To procentuje w przyszłości. Temu m.in. aspektowi była poświęcona prezentacja Jana Krygowskiego, przedstawiciela Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Staszowie, który mówił o zarządzaniu projektem na przykładzie inwestycji kanalizacyjno-sanitarnej i podkreślał jak ważne jest inwestowanie w zespół zajmujący się projektem od najwcześniejszych etapów jego powstawania. Jest to szczególnie istotne w kontekście faktu, iż wykonawcy robót budowlanych realizowanych w ramach kontraktów publicznych wskazywali na niezadowalające przygotowanie inwestycji przez inwestora oraz niedoszacowanie budżetu przedsięwzięcia jako główne problemy, podczas gdy niebiorący udziału w przetargach publicznych jako główne bariery wymieniali obiektywne czynniki, tj. koszty materiałów i zatrudnienia.

 

Pobierz prezentacje z konferencji:

  1. Prezentacja wyników ankiety przeprowadzonej wśród wykonawców robót budowlanych - Janusz Mikuła, wiceminister rozwoju regionalnego

  2. Problemy beneficjentów Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR) - Ewa Wnukowska, dyrektor Departamentu Wdrażania Programów Rozwoju Regionalnego

  3. Komentarz do wyników jakościowych badania ewaluacyjnego „Analiza problemów związanych z realizacją projektów infrastrukturalnych realizowanych w ramach ZPORR i FS wynikających ze zmieniającej się sytuacji na rynku budowlanym” - Monika Pałasz, dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Infrastrukturalnymi MRR

  4. Kwestie stosowania wzorów FIDIC - Krzysztof Woźnicki, prezes SIDIR

  5. Waloryzacja wynagrodzenia wykonawcy przewidzianego w umowie w sprawie udzielenia zamówienia publicznego - Rafał Jędrzejewski, Urząd Zamówień Publicznych

  6. Rozwiązania instytucjonalne w Jednostce Wdrażającej Projekt

 


Nabór w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie z Funduszu Spójności projektów w ramach:

Priorytetu I – Gospodarka wodno-ściekowa, działanie 1.1. – Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM (konkurs nr 2/POIiŚ/1.1/08/2008)
Priorytetu II – Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, działanie 2.2. – Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich (konkurs nr 1/POIiŚ/2.2/08/2008)

Informujemy, że Ministerstwo Środowiska dokonało zmian z regulaminach konkursu nr 2/POIiŚ/1.1/08/2008 oraz konkursu nr 1/POIiŚ/2.2/08/2008. Aktualne wersje dokumentów - do pobrania.


Weryfikacja listy projektów indywidualnych PO IiŚ

 Informujemy, że w dniu 31 lipca 2008r. Minister Rozwoju Regionalnego dokonał weryfikacji listy projektów indywidualnych.

Aktualna lista projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - pobierz plik

 


Szkolenie dla potencjalnych beneficjentów I osi PO IiŚ

Informujemy, że Departament Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w Ministerstwie Środowiska organizuje szkolenie dla potencjalnych beneficjentów I osi priorytetowej PO IiŚ, które odbędzie się w dniach 7 - 8 sierpnia br. w Warszawie - w hotelu Kyriad Prestige.

Szkolenie dotyczyć będzie przygotowania wniosków dla projektów z zakresu gospodarki wodno – ściekowej w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM, które będą ubiegać się o dofinansowanie w trybie konkursowym oraz procedury powoływania Jednostki Realizującej Projekt (MAO).

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Organizator zapewnia wyżywienie uczestników. Koszty związane z dojazdem i zakwaterowaniem pokrywają uczestnicy we własnym zakresie.

Osoby zainteresowane szkoleniem powinny przesłać formularz zgłoszeniowy do dnia 4 sierpnia br. do Ministerstwa Środowiska na numer faksu (0-22) 57 92 629 lub na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Szczegółowy program szkolenia i formularz - do pobrania

Uwaga! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o udziale decyduje kolejność zgłoszeń. W ramach jednego projektu można zgłosić maksymalnie 2 osoby. Organizator zastrzega sobie prawo do weryfikacji listy uczestników.


Zakończenie oceny formalnej

Informujemy, że Zespół ekspertów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (WFOŚiGW) zakończył ocenę formalną wniosków w trybie konkursowym o dofinansowanie z Funduszu Spójności – w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - czytaj więcej


Informacje dla Wnioskodawców biorących udział w konkursach nr 1/POIiŚ/1.1/04/2008 oraz nr 1/POIiŚ/2.1/04/2008:


Zalecenia MRR dotyczące wymierzania korekt finansowych

Informacja na temat wymierzania korekt finansowych za naruszenia prawa zamówień publicznych związane z realizacją projektów współfinansowanych ze środków funduszy Unii Europejskiej.


Informujemy,

że na stronie internetowej www.funduszspojnosci.gov.pl opublikowano odpowiedzi, które mogą być wykorzystane jako wskazówki, w jaki sposób interpretować postanowienia Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach POIiŚ. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że ww. interpretacje nie mogą być traktowane jako wiążące interpretacje Instytucji Zarządzającej.


Nabór wniosków dla V osi priorytetowej

Informujemy, że Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych - Instytucja Wdrażająca dla V osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - ogłasza nabór wniosków do konkursów o dofinansowanie projektów w ramach V osi priorytetowej PO IiŚ - Ochrona przyrody i kształtowanie postaw ekologicznych, w obrębie działań 5.1 i 5.4:

Konkurs 1/2008: Ochrona gatunków i siedlisk in-situ Wnioski należy składać w sekretariacie CKPŚ, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3. w terminie 23.07.2008–1.09.2008 do godz. 16:00. Ostateczny termin składania wniosków upływa 1 września 2008 r. o godz. 16.00. Wnioski, które wpłyną po upływie ww. terminu nie będą rozpatrywane.
Konkurs 2/2008: Szkolenia i aktywna edukacja dla grup zawodowych wywierających największy wpływ na przyrodę i środowisko Wnioski należy składać w sekretariacie CKPŚ, ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3. w terminie 23.07.2008-25.08.2008 do godz. 16:00. Ostateczny termin składania wniosków upływa 25 sierpnia 2008 r. o godz. 16.00. Wnioski, które wpłyną po upływie ww. terminu nie będą rozpatrywane.

więcej informacji


Nowa wersja Wytycznych w zakresie sprawozdawczości

Od 18 czerwca br. obowiązywać zaczęła nowa wersja Wytycznych Ministra Rozwoju Regionalnego w zakresie sprawozdawczości.
Aktualnie obowiązujące wytyczne - zobacz


Konsultacje społeczne Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO IiŚ

Ministerstwo Środowiska, we współpracy z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych projektu zmian Wytycznych w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach PO IiŚ. Dokument został zamieszczony na stronie internetowej MRR, w zakładce Konsultacje dokumentów na lata 2007-2013 - zobacz.
Uwagi do projektu należy kierować na formularzu zamieszczonym na ww. stronie, koniecznie z uzasadnieniem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 14 lipca br.


Ogłoszenie o naborze w trybie konkursowym wniosków o dofinansowanie z Funduszu Spójności projektów w ramach:

Priorytetu I – Gospodarka wodno-ściekowa, działanie 1.1. – Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM (konkurs nr 2/POIiŚ/1.1/08/2008)
Priorytetu II – Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi, działanie 2.2. – Przywracanie terenom zdegradowanym wartości przyrodniczych i ochrona brzegów morskich (konkurs nr 1/POIiŚ/2.2/08/2008)

czytaj więcej...


Wzory umów o dofinansowanie dla PO IiŚ

Informujemy, że w dniu 16 czerwca 2008 r. Podsekretarz Stanu Janusz Mikuła zatwierdził wzory umów o dofinansowanie dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. - czytaj


Generator Wniosków

Uprzejmie informujemy, że aplikacja komputerowa Generator Wniosków funkcjonuje w sposób pozwalający na dokonanie korekt we wnioskach wadliwie wygenerowanych. W związku z powyższym prosimy wnioskodawców, którzy złożyli wnioski w ramach pierwszego konkursu dla I i II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko o uzupełnienie wniosków i ich ponowne złożenie w celu dopełnienia wymogów Regulaminu Konkursu.


IV oś priorytetowa PO IiŚ

Informujemy, że został ogłoszony nabór wniosków do konkursów o dofinansowanie projektów w ramach IV osi priorytetowej PO IiŚ - Przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska, Działania 4.2-4.6. Szczegółowe informacje zamieszczone są stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - czytaj


Wyjaśnienia nt "wkładu własnego"

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w zakresie interpretacji zapisu dotyczącego "wkładu własnego" beneficjenta zawartego w Szczegółowym opisie priorytetów Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, przedstawiamy stanowisko Instytucji Zarządzającej PO IiŚ w tej sprawie - czytaj więcej


Pierwszy nabór wniosków w ramach PO IiŚ

26 maja br. zakończył się pierwszy nabór wniosków w ramach PO IiŚ, który obejmował projekty z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i gospodarki odpadami. Był to jednocześnie pierwszy konkurs w ramach krajowych programów unijnych dla projektów inwestycyjnych o dużej wartości.
W naborze tym złożonych zostało łącznie 96 wniosków. Do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który nadzorować będzie realizację projektów o wartości powyżej 25 mln euro, wpłynęło 17 wniosków, zaś szesnastu do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wpłynęło łącznie 79. 87 wniosków dotyczyło gospodarki wodno-ściekowej, zaś 9 – gospodarki odpadami.

Wyniki pierwszego naboru wniosków:

Region

Instytucja

Liczba wniosków

Łączna wartość złożonych wniosków (w zł)

Cała Polska

NFOŚiGW

17

2 504 279 529,94

Dolnośląskie

WFOŚiGW Wrocław

1

34 994 134,70

Kujawsko-pomorskie

WFOŚiGW Toruń

2

12 453 053,47

Lubelskie

WFOŚiGW Lublin

5

82 342 253,41

Lubuskie

WFOŚiGW Zielona Góra

3

142 816 122,60

Łódzkie

WFOŚiGW Łódź

2

93 597 405,00

Małopolskie

WFOŚiGW Kraków

8

415 137 350,00

Mazowieckie

WFOŚiGW Warszawa

10

219 554 088,85

Opolskie

WFOŚiGW Opole

-

-

Podkarpackie

WFOŚiGW Rzeszów

3

84 206 392,00

Podlaskie

WFOŚiGW Białystok

7

199 262 413,94

Pomorskie

WFOŚiGW Gdańsk

10

430 278 919,00

Śląskie

WFOŚiGW Katowice

10

486 249 417,10

Świętokrzyskie

WFOŚiGW Kielce

-

-

Warmińsko-mazurskie

WFOŚiGW Olsztyn

5

126 625 635,79

Wielkopolskie

WFOŚiGW Poznań

6

246 447 758,60

Zachodniopomorskie

WFOŚiGW Szczecin

7

191 682 333,10

SUMA

96

5 269 926 807,50

 


Uroczystość podpisania aneksów do porozumień ws. realizacji PO IiŚ

Ministerstwo Środowiska – Instytucja Pośrednicząca dla sektora środowiska w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko podpisała aneksy do porozumień ws. Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) z Instytucjami Wdrażającymi – Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Uroczystość odbyła się 28 maja br. na Zamku Książ koło Wałbrzycha podczas roboczego spotkania Instytucji Pośredniczącej z Instytucjami Wdrażającymi. Aneks do porozumienia określa podział zadań związanych z realizacją inwestycji w infrastrukturę ochrony środowiska, współfinansowanych z funduszy unijnych, m.in. w zakresie zawierania umów o dofinansowanie, wypłat środków, monitorowania realizowanych projektów, sprawozdawczości i kontroli.


Napłynęły wnioski

26 maja upłynął termin składania wniosków w ogólnopolskim konkursie o dofinansowanie inwestycji proekologicznych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W jego ramach ze środków Unii Europejskich na wsparcie finansowe inwestycji ekologicznych w całym kraju przewidziano ok. 5 mld euro. Konkurs dotyczył projektów inwestycyjnych zakresu gospodarki wodno-ściekowej w aglomeracjach powyżej 15 tys. mieszkańców oraz zamierzeń w zakresie gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi realizowanych w miejscowościach liczących powyżej 150 tys. mieszkańców.
Do katowickiego Funduszu ostatecznie wpłynęło 8 wniosków dotyczących realizacji inwestycji w województwie śląskim z zakresu gospodarki wodno-ściekowej na łączną kwotę ponad 360 mln. zł, a z zakresu gospodarki odpadami WFOŚiGW w Katowicach otrzymał dwa wnioski na kwotę ponad 120 mln zł.
Teraz zespół ekspertów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dokona oceny tych wniosków pod względem formalnym i merytorycznym I stopnia, a następnie przekaże je wraz ze swą opinią do Ministerstwa Środowiska, będącą Instytucją Pośredniczącą w realizacji projektu. Fundusz ma na to 35 dni roboczych, ale termin ten może się przedłużyć w przypadku konieczności uzyskania wyjaśnień od wnioskodawców. Kolejny taki konkurs ogłoszony zostanie w przyszłym kwartale.

Zestawienie projektów, które zostały złożone w ramach I naboru wniosków dla działania 1.1

Lp. Nazwa projektu Wnioskodawca
1. Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Mieście Rybnik Gmina Rybnik
2. Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gminy Kłobuck poprzez budowę kanalizacji sanitarnej Gmina Kłobuck
3. Budowa kanalizacji sanitarnej w Brzezinach Nowych, Brzezinkach Kolonii, Sobuczynie i we Wrzosowej Gmina Poczesna
4. Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie miasta Myszkowa – etap I i II Gmina Myszków
5. Budowa kanalizacji sanitarnej w Gminie Buczkowice Gmina Buczkowice
6. Przebudowa oczyszczalni ścieków w Krzyżowicach Gmina Pawłowice
7. Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Wisła – etap III Gmina Wisła
8. Kanalizacja sanitarna Gminy Jasienica w ramach ochrony zlewni zbiornika Goczałkowickiego Gmina Jasienica

Zestawienie projektów, które zostały złożone w ramach I naboru wniosków dla działania 2.1

Lp. Nazwa projektu Wnioskodawca
1. Budowa kompleksowego systemu gospodarki odpadami dla miasta Bielsko-Biała i gmin powiatu bielskiego Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku Białej
2. Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów dla Subregionu Północnego Województwa Śląskiego Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o.

 


Oświadczenie min. E. Bieńkowskiej

Informujemy, że na stronie Ministerstwa Rozwoju Rozwoju Regionalnego zamieszczone zostało oświadczenie minister Elżbiety Bieńkowskiej w sprawie zmian wprowadzanych w wytycznych z zakresu oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z funduszy unijnych - zobacz


Propozycja zmian Wytycznych

w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięć współfinansowanych z programów krajowych lub regionalnych - czytaj wiecej...


Uprzejmie informujemy,

że na stronie internetowej www.ekoportal.pl w części dotyczącej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko została umieszczona informacja nt. trybu powoływania i obowiązków pełnomocników ds. realizacji projektu (MAO - Measure Authorising Officer) - zobacz


Przestają obowiązywać Wytyczne w zakresie wyboru projektów w trybie konkursowym

Zgodnie z komunikatem Ministra Rozwoju Regionalnego, opublikowanym w Monitorze Polskim, od 25 marca br., tj. od dnia publikacji ww. komunikatu, przestają być stosowane Wytyczne w zakresie wyboru projektów w trybie konkursowym. Zmiana ta nie wpływa na regulamin naboru wniosków do konkursu na dofinansowanie projektów w ramach I i II osi priorytetowej, gdyż zarówno wytyczne, jak i regulamin, opracowane zostały w oparciu o Ustawę z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Monitor Polski z 25 marca 2008 Nr 24 poz. 243


Obwieszczenie w sprawie listy projektów kluczowych Programu Infrastruktura i Środowisko

8 kwietnia 2008 r. w Monitorze Polskim (Nr 30, poz. 269) zostało opublikowane obwieszczenie ministra rozwoju regionalnego z 6 marca 2008 r. w sprawie listy projektów indywidualnych dla Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Pełna treść dokumentu - zobacz


Zalecenia dla beneficjentów funduszy unijnych dotyczące interpretacji ustawy Prawo zamówień publicznych

Wydane zostały Zalecenia dla beneficjentów funduszy unijnych dotyczące interpretacji ustawy Prawo zamówień publicznych. Znajdują się tam wskazówki, w jaki sposób stosować obecnie obowiązującą ustawę Prawo zamówień publicznych, aby działać w możliwie najszerszym zakresie w zgodzie z prawem UE - czytaj więcej...


Szanowni Państwo,

W związku z zastrzeżeniami Komisji Europejskiej, dotyczącymi niektórych postanowień ustawy Prawo zamówień publicznych, wskazującymi na pewne niezgodności polskiego ustawodawstwa w dziedzinie zamówień publicznych ze wspólnotowymi dyrektywami oraz Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską, Rząd RP zobowiązał się do niezwłocznego znowelizowania ustawy Prawo zamówień publicznych.

Ze względu na długość procesu legislacyjnego, znowelizowana ustawa powinna wejść w życie dopiero za kilka miesięcy. Dlatego Minister Rozwoju Regionalnego wydała Zalecenia dla beneficjentów funduszy UE dotyczące interpretacji ustawy Prawo zamówień publicznych, które mają na celu złagodzenie lub zapobieżenie skutkom niezgodnych z prawem UE działań beneficjentów.

Zalecenia zawierają wskazówki, w jaki sposób stosować obecnie obowiązującą ustawę Prawo zamówień publicznych, aby działać w możliwie szerokim zakresie w zgodzie z prawem UE - pobierz plik


Informacja o procedurze weryfikacji kandydatów na pełnomocników ds. projektu (MAO - Measure Authorsing Officer)

Informujemy, że na stronie internretowej www.ekoportal.pl została umieszczona informacja o procedurze weryfikacji kandydatów na pełnomocników ds. projektu (MAO - Measure Authorsing Officer) - czytaj wiecej...