Gala "Zielonych Czeków 2024" odbyła się w Kinoteatrze Rialto w Katowicach. Fundusz nagrodził laureatów czekami o wartości 10.000,00 zł, unikalną, autorską statuetką oraz dyplomem. W tym roku uhonorowano laureatów w 4 kategoriach. Przyznano również nagrodę specjalną.

  • Pan Wojciech Sutor został laureatem w kategorii Ekologiczna osobowość roku – nagroda przyznana została za godną naśladowania postawę proekologiczną i wdrażanie w życie inicjatyw związanych z opieką nad Rezerwatem przyrody „Segiet”.
  • Miasto Rybnik zdobyło Zielony Czek w kategorii Gmina przyjazna dla czystego powietrza, za kompleksowe działania antysmogowe mające realny wpływ na poprawę jakości powietrza.
  • W kategorii Inwestycja proekologiczna roku, Zielony Czek zdobyło Miasto Świętochłowice, za realizację inwestycji pn. „Poprawa jakości środowiska miejskiego gminy Świętochłowice – remediacja terenów zdegradowanych i zanieczyszczonych w rejonie stawu Kalina wraz z przywróceniem jego biologicznej aktywności”.
  • Koło Łowieckie w Nowinach zostało laureatem w kategorii Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej – nagrodę przyznano za wieloletnie działania na rzecz ochrony przyrody i edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży.
  • Nagroda specjalna trafiła w ręce Bartłomieja Kubaczka, szesnastoletniego działacza społecznego z Gmina Lipowa, za godną podziwu postawę proekologiczną oraz aktywny udział w życiu gminnej społeczności.

„Nagrody przyznawane są już od 30 lat, właśnie za działalność proekologiczną, postawę proekologiczną oraz działalność prośrodowiskową, wręczane nietuzinkowym osobom, instytucjom i organizacjom działającym na terenie województwa śląskiego” – powiedział Prezes WFOŚiGW w Katowicach Mateusz Pindel, który wraz z Zastępcą Prezesa Iwoną Gejdel-Targosz wręczał nagrody.

Ponadto, wyróżnienia w poszczególnych kategoriach otrzymali:

  • Ekologiczna osobowość roku: Andreas Glenz oraz Przemysław Bartos.
  • Gmina Przyjazna dla czystego powietrza: Gmina Pszczyna i Gmina Rydułtowy.
  • Inwestycja proekologiczna roku: Gmina Chybie i Gmina Kornowac.
  • Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej: Stowarzyszenie POLARIS – OPP oraz Beskidzki Związek Pszczelarzy „BARTNIK”.

Galę prowadziła dziennikarka Radio Katowice Gabriela Kaczyńska dziennikarz/prezenter/autor, o akcent muzyczny zadbała Kapela PoPieronie z Beskidu Żywieckiego. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz wyróżnionym, dziękujemy wszystkim Państwu, którzy wczoraj byli z nami i już dziś zapraszamy na galę w przyszłym roku.